17° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çınar’ın en büyük tanıtım aracı olacak

Çınar - 14 Eylül 2020 11:56 A A

Vali Münir Karaloğlu, ilçe ziyaretleri kapsamında Silvan ve Bismil’den sonra Çınar’daydı. Çınar’ın sorunları, çözüm yolları ve yapılacak yatırımlar Vali Karaloğlu Başkanlığında yapılan toplantıda masaya yatırıldı.

Vali Karaloğlu’nun açılış konuşması ile başlayan toplantıda Karaloğlu, ilçelere ziyaretlerin devam ettiğini ve bütün ilçelerde bu tür toplantılar yapılacağını belirterek, Çınar’da devam eden ve planlanan yatırımların ele alınacağı ve ilçenin sorunları ile bu sorunlara dönük çözüm önerilerinin istişare edileceği bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.

Toplantıda Kaymakamlık, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ tarafından sunumlar yapılacağını da dile getiren Karaloğlu, Covid 19’la mücadele kapsamında toplantının bugün için sınırlı katılımla gerçekleştiğinin altını çizerek koronavirüs salgınından sonraki süreçte mahalle muhtarlarının da katılımıyla toplantıların yapılacağını vurguladı.

Açılış konuşmanın ardından Vali Karaloğlu Başkanlığında toplantıya geçildi. Çınar’ın her yönüyle masaya yatırıldığı toplantı da sırasıyla ilçe Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçaçı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ve DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi tarafından birer sunum yapıldı.

İlçenin sosyo-ekonomik durumundan ulaşım hizmetlerine, altyapı ve yol çalışmalarından sağlık ve cenaze hizmetlerine, kültürel ve sosyal etkinliklerden park ve peyzaj çalışmalarına ve çiftçi destekleme programlarına kadar detaylı bilgilerin yer aldığı sunumlardan sonra Vali Karaloğlu Başkanlığında ilçede devam eden çalışmalar ve planlanan projeler ile sorunlar ve çözüm önerilerinin müzakere edildiği genel bir değerlendirme toplantısı gerçekleşti.

ÜLKE TURİZMİNE KATKI SUNACAK

Toplantı sonrası Hipodrom Konferans Salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, Çınar’ın yüzölçümünün büyüklüğüyle beraber nüfusunun çoğunluğunun da merkezin dışında kırsal kesimde yaşaması ve dağınık bir yerleşime sahip olmasının hizmette zorluklara neden olduğunu söyledi.

Ancak, buna rağmen Çınar’ın çok önemli avantajları olduğundan bahseden Karaloğlu, son dönemde çok gündemde olan Zerzevan Kalesinin önümüzdeki dönemde Çınar’ın en büyük tanıtım aracı olacağını belirterek sadece Çınar’ın değil Diyarbakır’ın ve ülkenin de turizm ekonomisine çok ciddi katkılar sunacağını ifade etti.

Karaloğlu, geçtiğimiz hafta içerisinde Zerzevan Kalesine yaptığı ziyaretteki açıklamalarını anımsatarak, öncelikli olarak karşılama merkezinin inşa edileceğini ve oradaki kazı ve restorasyon çalışmalarına destek verilerek Zerzevan Kalesi’ni daha çok insanın ziyaret etmesini ve bu sayede turizm ekonomisine daha çok katkı sunmasını sağlamaya çalışacaklarını yineledi.

MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILABİLİR

Diyarbakır’da atın ve atçılığın sevildiğini, günümüzde Türkiye’deki seyislerin neredeyse %60’ının Diyarbakırlılardan oluştuğunu dile getiren Karaloğlu, Diyarbakır hipodromunun Çınar’da olmasına rağmen Çınarlıların çok fazla rağbet etmediğini ifade etti.

Vali Karaloğlu, ilerleyen süreçte Dicle Üniversitesi ile yürütülecek çalışmalarla seyis ya da jokey yetiştiriciliğine yönelik Meslek Yüksek Okulu açılabileceğini ve Çınarlı gençlerin de bu sayede atçılığa hem seyislik, hem binicilik hem de jokey olarak katılım sağlayabileceğini söyledi.

ÇAĞDAŞ BİR GÖRÜNÜM ALACAK

Konuşmasının devamında altyapı ve yol çalışmalarına da değinen Karaloğlu, yol ağı çok geniş olan ilçede 200 kilometrelik köy grup yolunun ihale sürecinin tamamlandığını belirterek diğer ilçelerde olduğu gibi Çınar’da da asfaltlama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğinin altını çizerek “Diyarbakır-Mardin karayolu biliyorsunuz ilçemizin içerisinden geçiyor. Şu anda Diyarbakır’la TRT Kavşağı arasındaki 16.4 kilometrelik kısmın ihalesi yapıldı. Perşembe günü Sayın Bakanımız geldi. Yolun stardı verildi. Şantiyede bilgilendirmeleri yapıldı. İnşallah Diyarbakır’dan çıkarken, Şehitlik Kavşağı ile TRT Kavşağı arasındaki 16.4 kilometrelik kısım yapıldığında hem Diyarbakır’a geliş, hem Diyarbakır’dan çıkış hem de Diyarbakır’la Çınar arasındaki yolunda niteliği son derece yüksek hale gelmiş olacak. Nitelikli bir yol olacak. Sıcak asfalt olacak. Kaldırımlarıyla, aydınlatmasıyla, refüj çalışmalarıyla çağdaş bir görünüm alacak” dedi.

SU VE KANALİZASYON KONULARI ELE ALINDI

Konuşmasının sonunda su ve kanalizasyon konularını ele alan Karaloğlu, ilçe merkezinde kanalizasyon inşaatının ve içme suyu inşaatının tamamlandığını ama yeni şebekenin henüz bağlanmadığını belirterek önümüzdeki aylarda evlere suyun yeni şebeke üzerinden verileceğini bununla birlikte arıtma tesisine yönelik olarak talimatların verildiğini en kısa zamanda ilçe merkezindeki kanalizasyon şebekesi aracılığıyla toplanan atık suların arıtılarak doğal ortama verilmesini sağlayacak arıtma tesisi yapılması ile ilgili de çalışmalara hız verileceğini ifade etti.

KRAL KIZI BARAJINDAN SULAMA FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

İlçede DSİ tarafından yürütülen ve Kral Kızı barajından sulama faaliyetlerinin devam ettiğini dile getiren Vali Karaloğlu, ana kanalın tamamen tamamlanmış durumda olduğunu, ilçe sınırları içerisindeki 15000 hektarlık alanın Kral Kızından gelen ana kanaldan sulamayı planlandığını aktardı. Şu anda inşaatı devam eden 3900 hektarlık kısmı ise 2021 Mayıs ayında hizmete almayı hedeflendiğini belirten Karaloğlu, “Geri kalan 9000 küsur hektarlık alanla ilgili de şu anda ihalesi yapılmış durumda. İnşallah yakın zamanda sözleşme imzalanarak yer tespiti yapılacak. Verimli bir arazimiz var. İnşallah bölge sulandığında çiftçimiz, köylümüz tarımdan, ziraatten daha çok gelir elde etmiş olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

HİPODROMDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Basına yaptığı açıklamaların ardından hipodromda incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, yetkililerden hipodrom hakkında bilgi aldıktan sonra burada bulunan at hastanesi, atla terapi merkezleri ve 456 adet pansiyon ahırın bulunduğu bölümleri ziyaret etti.

KAYMAKAM BÜYÜKNALÇACI’DAN VALİ KARALOĞLU’NA HEDİYE

Akabinde Kaymakamlığa geçerek burada Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçaçı ile bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu’na, Büyüknalçacı tarafından içerisinde 81 ilin toprağının yer aldığı bir küp hediye edildi. Kaymakamlık ziyareti sonrasında çocuklara oyuncaklar hediye eden

Karaloğlu, ardından vatandaşlarla bir araya geldi. Samimi bir havada geçen sohbete vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyen Karaloğlu, soruları tek tek cevapladı.

Bu haber 573 kez okundu.
Çınar - 11:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.