36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da 21 ‘hilekâr’ işletme deşifre edildi!

Bağlar - 16 Eylül 2020 10:34 A A

Tarım ve Orman Bakanlığı, ilaç etken maddesi karıştırılan, taklit ve içine başka madde karıştırılan yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaştı. Listede Diyarbakır 21 firma yer aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşiş ürünlere karşı denetimleri ‘titizlikle’ yürüttüklerini belirterek, “Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır” dedi.

Yapılan denetimlerde toplam 91 firmanın 113 parti hileli ürün piyasaya sürdüğü tespit edildi. 2012 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünleri ve firmaları kamuoyuna duyuruyor. Son 8 yılda ifşa edilen ürün sayısı 3 bin 605 parti olurken, firma sayısı da bin 609’a yükseldi.

DİYARBAKIR’DAN 21 FİRMA VAR

Bakanlığın ifşa ettiği, 91 firmadan 113 parti ürün arasında Diyarbakır’daki 21 yemek firması yer aldı. Bakanlık yaptığı denetimlerde, söz konusu firmalarda, kırmızı et ürünlerine, sakatat, taşlık, kanatlı, karaciğer, kalp, böbrek, dalak karıştırıldığını tespit etti.

Diyarbakır’ın Sur, Yenişehir, Kayapınar, Bağlar ilçesindeki şubeleri bulunan söz konusu firmalardan, Dicle Üniversitesi’nde bulunan ve sahibinin Hasan Özhan olduğu Yaşam Fastfood’un kırmızı etli köfte ürünlerinde, kanatlı eti, sakatat, taşlık tespit edildi.

ÜNLÜ CİĞGERCİNİN DE ÜRÜNLERİ HİLELİ ÇIKTI

Diyarbakır’ın bilinen ve çok tercih edilen ciğercilerinden Remzi Dosdoğru’nun sahip olduğu Ciğerci Remzi’nin dana-kuzu eti karışımı olması gereken köfte ürünlerinde sakatat ve dalak tespit edildi. Ciğerci Remzi’nin Kayapınar ilçesindeki şubesinde de aynı hileli ürünler belirlendi.

Forum Alışveriş Merkezi’nde faaliyet yürüten ve Mehmet Öztürk’ün sahip olduğu Çıtır Usta firmasının kuzu ve dana etti karşımı olması gereken köftelerinde kanatlı eti, sakatat, taşlık kullanıldığı belirlendi.

LAHMACUNLARDA SAKATAT VE BÖBREK KULLANILMIŞ

Yenişehir’de bulunan ve sahipliğini Yüksel Tabier’in yaptığı Tibier lahmacunlarında da sakatat ve böbrek kullanıldığını kaydedildi.

Tatbak Ciğercisi, Şadırvan Sofra Salonu, Anadolu Sofra Salonu, Ciğerci Enes, City Kebap ve Saç Tava, Ferit Usta Pide ve Kebap Salonu, Saray Spesial’in kırmızı et ürünlerinde de kanatlı eti, sakatat, taşlık, kalp gibi hileli ürünler kullanıldığı kaydedildi.

OKULLARA TEDARİK YAPAN FİRMALARIN DA ÜRÜNLERİ HİLELİ ÇIKTI

Söz konusu firmaların yanı sıra, bazı eğitim kurumları ve yemekhanelerindeki yemeklerde de hileli ürünlerin kullanıldığı kayıt altına alındı.

Yapılan denetimlerde, Arcan Tem. İnş. Gıda Besicilik ve Turz. San. Ltd. Şti yemek tedariğini yaptığı İMKB Fen Lisesi’nin yemekhanesindeki ürünler, Diyarbakır İngiliz Kültü Özel Eğitim İnş. Gıda Tem. Taş. San. Tic. Ltd. Şti. yemekhane ve kantinindeki ürünler, Diyarbakır Uzman Grup İnş. Özel Eğit. San. Tic. Ltd. Şti. Okyanus Koleji yemekhane ve kantindeki ürünler, Pınar İnş. Taş. Besicilik Tarım Gıda Ürn. San. Tic. Ltd. Şti-Lokanta ürünlerinde hile yapıldığı kayıt altına alındı.

Bu haber 1273 kez okundu.
Bağlar - 10:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.