28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Diyarbakır’da günlük vaka sayısı 800’e yükseldi’

Diyarbakır - 2 Aralık 2020 10:41 A A

Diyarbakır’da günlük koronavirüs vaka sayısının 800’e yükseldiğini açıklayan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, vatandaşlara önlem alma çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün, Temmuz ayından beri ilk kez toplam koronavirüs vaka sayısını açıkladı. Bakan 25 Kasım’da toplam vaka sayısını 28 bin 351 kişi olarak açıklamasının ardından gözler, iller bazında yaşanan vaka sayısına yükseldi. Diyarbakır Tabip Odası Diyarbakır’da günlük koronavirüs vaka sayısının 800’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın hasta ve vaka verilerini ayırmasından sonra her şeyin karıştığını dile getiren Turan, kentte günde 2 bin ile 2 bin 500 arasında testin yapıldığını bunlarında yaklaşık 800’ünün pozitif çıktığı bilgisini paylaştı. Son dönemlerde büyük şehirler olan İstanbul, Ankara ve İzmir kentleri gibi Diyarbakır’daki atışların da hat safhaya ulaştığını ifade eden Turan, bu kentlerdeki hastanelerde bulunan yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğunu kaydetti.

‘TEDBİRLER YETERSİZ’

Artışın en büyük nedeninin kış mevsimi olduğunu aktaran Turan, bir diğer nedenin ise alınan tedbirlerin yetersiz olmasından kaynaklandığını vurguladı. Turan, “Özellikle de Ekim ayının sonu itibariyle tekrar artış yaşandı. Bunun nedeni de kış mevsiminin kendisini göstermesi sonrası açık ortamlardan kapalı ortamlara geçiş olmasıdır. Kapalı ve kalabalık ortamlarda virüsün yayılma hızı artıyor. Evde kal çağrıları yapılıyor hatta hafta sonları bazı saatlerde sokağa çıkma yasakları dahi uygulanıyor ama bu saatler toplumsal hareketliliğin olduğu saatlerde uygulanmıyor. Oysa virüsün yayılma oranını azaltmak için toplumsal hareketliliği azaltmak gerekiyordu.” diye konuştu.

‘600 BİN KİŞİ GRİPTEN ÖLÜYOR’

Kış mevsimi ile beraber grip salgının da ortaya çıktığını ve hem grip hem de koronavirüs salgınının birleşimiyle “kusursuz fırtına” dedikleri bir durumla karşı karşıya kalacaklarını, daha önceki aylarda dile getirdiklerini hatırlatan Turan, “Dünya Sağlık Örgütü pandemiden kaynaklı grip aşısının yapılmasını önermişti. Geçen seneler grip aşını gidip eczanelerden alabiliyorduk ama bu sene aşı yetersizliğinden dolayı alamadık. Biz aşıların bütün yurttaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtılması gerektiğini söylemiştik. Aşı koruyucu sağlık hizmetidir ve bir haktır. Aşının olunması gerekiyor, yoksa daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalırız. Zaten dünyada yaklaşık 600 bin insan gripten ölebilmektedir. Yani her ikisiyle uğraşmak kötü sonuçlar doğurur.” ifadelerini kullandı.

‘2 İLE 4 HAFTA ARASI KISITLAMA ENGELLER’

Hükümetin “Evde kal” çağrılarının ve almış olduğu sokağa çıkma yasaklarına da değinene Turan, hükümetin yurttaşları sokağa sevk etmeyeceği sosyal destek mekanizmaları sağlamadığını dile getirdi. Turan, “İnsanların ekonomik kaygıları var. İnsanlar bugün ‘İşe gitmezsem açlıktan, dışarıya çıkarsam salgından öleceğim’ diyor. Oysa koruyucu sağlık hizmetlerine önem verirsek çok rahat bir şekilde salgını önleyebiliriz. En az 2 ile 4 hafta arasında yapılacak olan kısıtlamayla virüsün yayılmasını engelleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

BİREYSEL ÖNLEMLER

Olası tehlikelere karşı yurttaşların bireysel önlemlerine yoğunluk vermesi gerektiğini, bunun için de maske ve hijyen kurallarına kesinlikle dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Turan, “Vücudumuzun virüsle savaşabilmesi için bağışıklığımızın güçlü olması gerekiyor. Bunun için ise yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Bunları da meyve sebzelerle sağlayabiliriz. Ek vitaminler de alınabilir.” önerisini dile getirdi.

Bu haber 735 kez okundu.
Diyarbakır - 10:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.