27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Diyarbakır’da her iki kişiden biri işsiz’

Bağlar - 21 Ocak 2021 13:45 A A

Halkların Demokratik Partisi (HDP), ekonomik krize karşı yıl boyu “iş aş buluşmalarını” düzenleyecek. Programın startının veren HDP Milletvekili Garo Paylan, “Diyarbakır’da her iki kişiden biri işsiz.” dedi.

HDP, giderek hissedilir düzeye gelen ekonomik kriz nedeniyle gündemine “iş ve aşı” aldı. Yıl boyunca, ülkenin farklı bölgelerinde “İş Aş Buluşmaları”nı düzenleyecek HDP’nin programının startı Diyarbakır’da verildi. Program nedeniyle HDP’li vekillerin, parti binasına gelmesi ve partiden ayrılması sırasında, çocuklarının HDP tarafından dağa gönderildiğini belirterek HDP önünde oturma eylemi başlatan ailelerin protestosuyla karşılaştı. HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun ailelerin protestosuna zafer işaretiyle karşılık vermesi tansiyonu yükseltti. Protestosunda, HDP önünde oturma eylemi yapan protestoculardan Celil Begdaş, fenalaştı.

‘TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK’

Protestolar arasında Partisinin Diyarbakır İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bu etkinliği daha önce planladıklarını ancak pandemi nedeni ile ertelemek zorunda kaldıklarını ifade etti. Yoksullaşmanın giderek arttığını, işsizlik oranının yükseldiğini ve daha fazla ertelemeyerek bu etkinliği gerçekleştirme kararı aldıklarını kaydederek “iş ve aş buluşmaları” programını Türkiye’nin her yerinde gerçekleştireceklerini ifade etti.

‘PROGRAMIN NEDENİ EKONOMİK KRİZ’

Programlarına yıl boyunca devam edeceklerini vurgulayan Paylan, “Neden biz iş ve aş buluşmaları yapmaya karar verdik? Çünkü ülkemiz derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Bu derin krizde pandeminin de eklenmesiyle birlikte, vatandaşlarımızın, halkın ekonomisi alt üst oldu. Saray pandemi döneminde yurttaşlarımızı aç ve açıkta bıraktı.” ifadelerini kullandı.

İktidarı, işsizliğe ilişkin verileri kuşkuyla karşılanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı işsizlik verileri üzerinden eleştiren Paylan, “İktidar rakamlarla oynayarak işsizliğin yüzde 12’de olduğuna inanmamızı istiyor. Oysa memlekette enflasyon yüzde 30’un üzerinde her şey ateş pahası. Vatandaşın temel ihtiyaçları yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 zamlanmış durumda. İşsizlik şu anda geniş tanımlı olarak yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda. Memlekette 10 milyon insanımız işsiz ve çalışanların büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Esnaf iflasın eşiğinde, çiftçiler tarlasını ekemiyor, KOBİ’ler borç batağında ama Saray’ın ekonomisi tıkırında.” diye konuştu.

‘ESNAFINI, ÇİFTÇİSİYİ DİNLEMEYE GELDİK’

HDP olarak tarlasını ekemeyen çiftçinin, geçinemeyen işçinin, mutfağında tenceresini kaynatamayan yurttaşın yanında olmak için iş ve aş buluşmalarını başlattıklarını dile getiren Paylan, “Biz bugün ve yarın da ilk olarak bu iş ve aş buluşmalarının ilk durağı olarak Diyarbakır’ı dinlemeye geldik. Diyarbakır’ın işçilerinin dertlerini dinlemeye geldik. İşçi kirasını ödeyebiliyor mu, evinde tenceresi kaynıyor mu bunu Diyarbakır’ın emekçisinden dinleyeceğiz. Diyarbakır’ın çiftçisini dinleyeceğiz. Çiftçi tarlasını ekebiliyor mu, çiftçilerden mazot fiyatlarını, gübre fiyatlarını dinleyeceğiz. Diyarbakır’da ataması yapılmayan öğretmenlerin, mühendislerin dertlerini dinlemeye geldik. Diyarbakır’daki sağlık emekçilerinin dertlerini dinlemeye geldik.  Diyarbakır’da binlerce esnaf iflas eşiğinde, biz o dertleri dinlemeye geldik. Diyarbakır esnafının dükkânlarını kapattılar, aylardır işyerleri kapalı, 5 kuruş destek alamayan esnafın dertlerini dinlemeye geldik.” ifadelerini kullandı.

‘DİYARBAKIR’IN YÜZDE 50’Sİ İŞSİZ’

Kentteki işsizliğe değinen Paylan, “Diyarbakır kadınlarının dertlerini, gençlerinin, işsizlerinin dertlerini dinlemeye geldik. Memlekette belki şu anda işsizlik yüzde 25-30 gösteriyor ama bölgede işsizlik yüzde 50’nin üzerinde. Diyarbakır’da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu biliyoruz. Biz o işsizlerin dertlerin dinleme geldik. O dertleri Türkiye kamuoyuna taşımak için buraya geldik. Sosyal kesimlerle, doğrudan vatandaşlarımızla buluşmanın dışında sendikalarla, kurumlarla, Sanayi ve Ticaret Odasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve meslek örgütleriyle de buluşacağız. Diyarbakır’daki gerçek durumu anlamaya çalışacağız. Bu dertlerle ilgili de çözüm önerilerini buluştuğumuz bütün kurumlara sunacağız. Bir kez daha bütün kurumlarla, sendikalarla meslek örgütleriyle, sanayi ve ticaret odalarıyla, borsalarla Diyarbakır’da ekonomi alanında faaliyet yürüten bütün kurumlarla HDP Ekonomi Politika Masaları olarak birlikte çalışmak istediğimizi bildireceğiz.” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından HDP heyeti, program kapsamında kentteki ziyaretlere başladı.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 438 kez okundu.
Bağlar - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.