Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ezan Platformundan ‘Ezan Bayramı ve Müezzinler günü’ talebi

Bağlar - 14 Ekim 2021 14:29 A A

Ezan Platformu Yönetim Kurlu Üyesi ve Diyarbakır İl Başkanı Eyüphan Kaya ve Ezan Platformu Güneydoğu Bölge başkanı Emekli Müftü Abdukerim Melikoğlu imzasıyla 15 Temmuz “Ezan bayramı ve müezzinler günü” olsun talebiyle Diyanet İşleri Başkanlığına iletilmek talebiyle İl Müftülüğüne dilekçe verildi.

İl Başkanı Kaya, 15 Temmuz 622 yılında Bilal-i Habeş(ra) efendimiz ilk ezanı okuduğunu ifade ederek, “2020 ve 2021 yılı 15 Temmuzlarında Diyarbakır Ulu camisinde bu günü kutladık, gerekli basın açıklamalarını yaptık. Hem yerelde, hem ulusalda destek verici tepkiler aldık. Ezanın önemine binaen bu günün hem ezan bayramı hem de müezzinler günü olarak diyanet camiası tarafından ulusal düzeyde anılmasını talep ediyoruz” dedi.

Bölge Başkanı Melikoğlu ise, “Ezan İslam’ın şiarı, tevhidin kaynağıdır, okunduğu yerde Allah’ın hükmünün geçerli olduğuna işarettir, bundan dolayı bu günü kutlamak müstesna bir eylem olsa gerek” diye konuştu.

İl Müftüsü Mehmet Yavuz Karabayır da, önemli bir talepte bulunulduğunun altını çizerek, “Şu gün, bu gün diye birçok gün var, hatta bazıları gereksiz bile, “ezan bayramı ve müezzinler günü” önemli bir gün, eğer ülkemizde bunu başlatırsak umulur ki İslam dünyası dahi bunu kabullenir, bu hatırlatma ve kutlamanın Diyarbakır ulu camimizden başlaması da ayrıca manidardır, kanaatim o ki Başkanlık bunu dikkate alacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu haber 298 kez okundu.
Bağlar - 14:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.