11° Kapalı
  • EURO 6.79
  • DOLAR 6.18

Güngör: ‘Kayyumları gönderene dek buradayız’

Diyarbakır - 8 Eylül 2019 19:15 A A
Diyarbakır’da 21 gündür devam eden Demokrasi Nöbeti’ne katılan TTB Merkez Konseyi üyesi Selma Güngör açıklama yaptı.

Diyarbakır’da 21 gündür devam eden Demokrasi Nöbeti’nde konuşan TTB Merkez Konseyi üyesi Selma Güngör, HDP’li eşbaşkanlarının yerine kayyum atanmasının hem seçme ve seçilme hem de çalışma hakkına “darbe” olduğunu söyledi. 

 İçişleri Bakanlığı kararıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde başlatılan Demokrasi Nöbeti devam ediyor.

Diyarbakır Tabipler Odası ve KESK Diyarbakır Şubesi üyelerinin Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nden (ZGL) Lise Caddesi’ne yürüdükleri sırada açtıkları “İrademe dokunma” pankartı nedeniyle polislerce engellenmeye çalışıldı. Tüm engellemelere rağmen yürüyüşüne devam eden sağlık emekçileri, nöbet yerine yürüdü. Kayyum politikalarının düdük, slogan ve direniş şarkılarıyla protesto edildiği nöbette, polisin yoğun önlem alması dikkat çekti. Nöbete, HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

‘DURMAK YOK’

Oturma eyleminin ardından açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, kayyum zihniyetine karşı 21 gündür alanlarda olduklarını vurgulayarak, “Kayyumları gönderene kadar buradayız. Durmak yok. Bizi ve halkımızı kirli oyunlarıyla karşı karşıya getiremeyecekler. Kürdistan’ın ve barışın yükü ağırdır, bunu biliyoruz. Bu yola, bu yüzden çıktık” dedi.

 ‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKINA DARBEDİR’

 Herkesin aynı temel hak ve özgürlüklere sahip olduğunu söyleyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör, “Haklarımızı kullanırken saygı görme hakkına da sahibiz. Bu nedenle gerek Selçuk Mızraklı’nın gerek Mardin ve Van belediye eşbaşkanlarının görevlerinden alınması hem seçme ve seçilme hakkına hem de çalışma haklarına darbedir. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Bu hukuksuzluğun önüne geçilmezse gelenek haline gelir” şeklinde konuştu.

Nöbet, konuşmaların ardından 10 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.(Kaynak: MA)

Bu haber 422 kez okundu.
Diyarbakır - 19:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.