26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Güvenlik İş Sendikası 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı

Diyarbakır - 30 Nisan 2020 21:50 A A

TÜRK-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Güneydoğu Bölge Başkanı Murat Elhakan, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Elhakan, En kutsal kazancın alın teri ile kazanılan helal kazanç olduğuna işaret ederek, 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Güvenlik-İş Sendikası olarak, tüm emekçilerin, teşkilatımızın ve özel güvenlik görevlilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyoruz” diye konuştu.

TÜRK-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Güneydoğu Bölge Başkanı Murat Elhakan, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

“HAYDİ MEYDANLARA! YERİNE EVDE KAL!

Her 1 Mayıs’ta “Haydi Meydanlara!” diyerek başladıkları sözlerine şimdi “Evde Kal!” diyerek başladıklarının altını çizen Elhakan, “1 Mayıs demokrasinin, özgürlüğün, emeğin, mücadelenin ve güvenle yaşanabilecek bir geleceğin adıdır. İşçi Bayramı olan 1 Mayısları, coşkuyla kutlayacağımız günler de gelecektir. Dünyanın tamamına hakim olmuş, ülkemizde de yayılan ve pandemiye dönen koronavirüsün (Covid-19) günlük yaşamın birçok alanında olumsuz etkiye yol açtığı ve sağlık nedenleriyle ciddi tedbirler uygulandığı bilinmektedir. Ülkemizde ve Dünya’da kutlanan “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nün böyle bir salgın döneminde meydanlarda kutlanması maalesef mümkün olmamıştır” diye konuşu.

“TÜM EMEKÇİLER ZOR ŞARTLAR ALTINDA DA OLSALAR ÜLKE VE MİLLET İÇİN ÇALIŞIYORLAR”

Elhakan, Bu salgın döneminde özellikle sağlık birimlerinde çalışan sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm emekçiler zor şartlar altında da olsa ülkeleri ve milletleri için yaşamın devam edebilmesi adına çalışmalarını sürdürdüğüne işaret ederek, “Her zaman görevinin, işinin başında olan emekçi kardeşlerimiz için bilinmelidir ki; 1 Mayıs yalnızca işçinin ve emekçinin değil, tüm dünyanın bayramıdır. Çünkü işçiler sadece kendileri için değil, bizler için alın teri dökmekte; bizlerin sağlığı, güvenliği, aşı, bir lokması için çalışmaktadır. Kendilerine olduğu kadar bizleri de dolaylı yoldan etkileyen ve hakkını vererek gerçekleştirdikleri mesainin karşılığını dahi alamayan işçi kardeşlerimiz için 1 Mayıs sesini duyurma günüdür.

“1 MAYIS SADECE KUTLAMA DEĞİL, İŞÇİNİN HAKLI MÜCADELESİNİ DİLE GETİRDİĞİ GÜNDÜR”

1 Mayıs sadece bir kutlama değil, işçinin haklı mücadelesini dile getirdiği gündür. Taşeron işçiliğin son bulması, ayrımsız kadro talepleri, güvenceli ve sendikalı bir istihdamın, işsizliğin, düşük ücretler için seslerinin duyurulduğu gündür. 1 Mayıs, “İnsan onuruna yakışır bir iş” için meydanlarda toplanıp, çağdaş ve eşit çalışma ortamı taleplerinin dile getirildiği gündür. Unutmayalım ki İşçiler tek kaldıklarında değil, birlik olduklarında güçlüdür” dedi.

“BİR TARAFIMIZ BURUKTUR”

Güvenlik-İş Sendikası olarak, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün pandemi dönemine denk gelmesi ve bu sebeple alanlarda olamayacakları için bir taraflarının buruk olduğunu belirten Elhakan, “Ancak emeğin ve dayanışmanın anlaşılması, tek bir ses, tek bir vücut olmak için böylesi zor bir dönemde emekçilerin göstermiş olduğu özveri ile işlerinin başlarında olmasından dolayı da gururluyuz” diye konuştu.

TALEPLERİNİ SIRALADI

Elhakan, Dünya’nın en büyük Sendikal hareketlerinden birisi olan TÜRK-İŞ Konfederasyonunun öncülüğünde, GÜVENLİK-İŞ Sendikası olarak taleplerini şöyle sıraladı:

“Kıdem tazminatıma dokunma diyoruz,

Taşeron işçiliğe hayır diyoruz,

iş cinayetlerinin olmadığı,

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin arttırıldığı,

Sendikal örgütlenme önündeki ellerin kaldırıldığı,

Eşit işe eşit ücret adaletinin sağlandığı,

696 KHK’lı işçilerin YHK anlayışından kurtulduğu,

Toplu İş sözleşmelerinde YHK’nın 4+4 çerçevesinin son bulduğu,

-Kamuda sen kadrolusun, sen değilsin ayrımına bir an önce son verildiği

-Gelir dağılımından bütün çalışanların eşit ve hakça faydalanacağı,

-KİT’lerde kadro bekleyen başta özel güvenlik görevlisi kardeşlerimiz olmak üzere tüm çalışanların kadro sorunlarının çözüldüğü, barış, huzur ve güven içerisinde bir ülke diliyoruz.

“EN KUTSAL KAZANÇ ALIN TERİ İLE KAZANILAN HELAL KAZANÇTIR”

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Güvenlik-İş Sendikası olarak, tüm emekçilerin, teşkilatımızın ve özel güvenlik görevlilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyoruz”

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 862 kez okundu.
Diyarbakır - 21:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.