13° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Hastalar ‘pislik’ içindeki odada diyalize alınıyor

Diyarbakır - 18 Kasım 2019 15:35 A A

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, vücutlarına takılan kateter nedeniyle enfeksiyon kapmaları yüksek risk grubunda yer alan diyaliz hastalarının “pislik içindeki bir odada diyalize” alındıkları ortaya çıktı.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bir skandal daha ortaya çıktı. Daha önce taht kuruları, çocuk ölümleri ve tahta kurularından kaynaklı alınan yeni mobilyanın imha edilmesi, asansörlerin bozuk olmasıyla gündeme gelen Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, diyaliz hastalarının hijyenik olmayan koşullarda diyalize alındığı ortaya çıktı.

HASTA ODALARI ADETA ÇÖPLÜK GİBİ

Hastanenin alt katında, belli periyotlarla ayakta tedavi uygulaması olarak diyalize alınan hastalar, “pislik içinde kalan” bir odada tedavilerinin yapıldığı, ortaya çıkan görüntülerle tespit edildi. Bir hasta yakını tarafından çekilen görüntülerde, hastaların diyalize alındığı küçük odalara çıkan koridor, çöp, kullanılmayan eşya, hortum, kablolar ve daha birçok tıbbi atığın olduğu görülüyor. Aynı eşyaların hastaların diyalize girdikleri odada var oldukları görülüyor. Oda kapılarının olmadığı, o da kapılarına branda çekildiği görülen görüntülerde, kova, iskele, el arabası, arabanın içinde kürek, süpürge, fırça olduğu, karton kutuların, boya kutuları ve bunlara ilişkin kullanılan malzemelerin olduğu göze çarpıyor. Envai çeşit malzemenin bulunduğu odanın bir yanında ise hastaların tedavi edildiği dikkat çeken görüntülerde, tedavi gören hastalar ise diyaliz hastaları.

ENFEKSİYON KAPMA RİSKİ YÜKSEK HASTA GRUBUNDALAR

Diyaliz hastaları, vücutlarındaki biriken fazla sıvının alınması için açılan kateter nedeniyle enfeksiyon kapma riski sıralamasında üst sıralarda yer alan diyaliz hastalarının kir içindeki bir ortamda diyalize alınması hastaların tepkilerine de neden oldu. Olaya tepki gösteren bir hasta yakını tarafından çekilen görüntülerde, temizlik için kullanılan suyunda, bir çalışan tarafından hastaların bulunduğu odadan alınması dikkat çekiyor.

HASTANE ADIM ATMIYOR

Sürekli, kötü görüntülerle gündeme gelen Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi, her olaydan sonra hem açıklama yapmaktan hem de kötü görüntülerin ortadan kaldırılması ve hijyen koşullarının ortadan kaldırılması noktasında adım atmaktan kaçınıyor.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 1826 kez okundu.
Diyarbakır - 15:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.