12° Açık
  • EURO 6.75
  • DOLAR 6.17

Hastaneye ‘İhale’ Darbesi!

Diyarbakır - 9 Eylül 2019 17:29 A A

Silvan’daki Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi’ne ek olarak yapılan 150 yataklı yeni hastanenin hizmete girmesi için gerekli olan 45 kalem tıbbi cihaz ve demirbaş malzeme alım işinin 11 Temmuz’da yapılan ihalesi, Komisyonda görevli asil ve yedek mali üyelerin raporlu olması sebebiyle iptal edilirken, dün yeniden gerçekleştirilen ihalenin de iptal edildiği iddia edildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz Diyarbakır Sağlık İl Müdürü Sait Avar’ın, “Konunun gazetecileri ilgilendirmediğini” belirterek açıklama yapmaması ise dikkat çekti.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan ilçenin tek hastanesi durumundaki Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi’ne ek olarak yapılan 150 yataklı binanın kaba inşaatı geçtiğimiz temmuz ayında tamamlanmasına rağmen tıbbi cihaz ve demirbaş malzeme alım işi ihalesi iki kez üst üste iptal edildi.

Sürekli gelişen ve büyüyen Diyarbakır’ın en büyük ilçelerinden Silvan’da fiziki olarak yetersiz kalan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesine ek olarak yapılan 150 yataklı hastane bir Temmuz ayında diğeri ise dün yapılan ihalelerin iptal edilmesi sebebiyle hizmete açılamıyor.

Hastanede 54 adet iki kişilik, 36 adet tek kişilik, 6 adet suit oda, 11 cihazlı diyaliz ünitesi, 8 yataklı 2. basamak yoğun bakım ve 6 yataklı 1. basamak yoğun bakım ünitesi, 6 adet ameliyat salonu bulunuyor.

27 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP

2016 yılında yapımına başlanan hastanede ayrıca tümü özel ve tek kişilik olarak düzenlenmiş olan özel doğum servisi, son teknoloji fizik tedavi cihazlarıyla donatılmış fizik tedavi ünitesi ve radyolojik görüntüleme merkezi ile 27 bin metrekare kapalı alanıyla bölgeye hizmet vermeyi amaçlıyor.

KOMİSYON ÜYELERİ RAPOR ALINCA İHALE EDİLDİ

Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü Diyarbakır İl Satın Alma Birimi tarafından hastanenin hizmete girebilmesi için gerekli olan 45 kalem tıbbi cihaz ve demirbaş malzeme alım işi ile ilgili ihalenin 11 Temmuz’da gerçekleştirilmesi gerekirken ihaleyle ilgili ilginç bir gelişmeler yaşanıyor. İhalenin yapılacağı tarihte İhale Komisyonu’nda görevli asil ve yedek mali üyelerin raporlu olması sebebiyle ihale iptal edilirken, Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü’nün ilgili makamlara gönderdiği 11141783-949 sayılı, İptal ihale hakkında konulu yazıda şu ifadelere yer verildi:

“11.07.2019 tarihinde saat 10:00’da 2019/193225 ihale kayıt numarasıyla yapılması planlanan ‘Müdürlüğümüze bağlı Silvan İlçe Devlet Hastanesi (yeni hizmet binası) ihtiyacı olan 45 kalem tıbbi cihaz ve demirbaş malzeme alımı’ işi ihalesi, ihale komisyonunda görevli asil ve yedek mali üyelerin raporlu olması nedeniyle yapılamadığından iptal olmuştur.”

AVAR: BU KONU GAZETECİLERİ İLGİLENDİRMEZ

Bu ihaleden yaklaşık iki ay sonra gerçekleştirilen ve bugün yapılan ihalenin de iptal edildiği bildirildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz Diyarbakır Sağlık İl Müdürü Sait Avar’ın, “Konunun gazetecileri ilgilendirmediğini” belirterek açıklama yapmaması dikkat çekti. İhalenin bu şekilde iptal edilmesinin kafalarda soru işareti oluşmasına sebep olduğunu söyleyen ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise, “Silvan’ın en acil ihtiyacı olan hastanenin ihalesinin böyle bir gerekçeyle iptal edilmesi manidar. En iyi niyetli hesapla 4-5 aylık bir gecikmeye sebep olacak. Bu da direk vatandaşları etkileyecek. Bazı bölümlerdeki eksikliklerden kaynaklı birçok hasta başta Diyarbakır ve Batman gibi illere gitmek zorunda kalıyor. Hem tedavileri gecikiyor hem de hastalara daha fazla bir maliyet çıkarıyor bu durum. Devlet para göndermiş ama bunu hızlandıracak mekanizmada anlaşılması zor bir sorun var. Milletvekillerin ve Vali Beyin bu duruma müdahale etmesi gerekiyor.” dedi.

(Mesut FİGANÇİÇEK’in Özel Haberi)

Bu haber 1794 kez okundu.
Diyarbakır - 17:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.