Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Hz. Elyasa’nın eski mezarı gün yüzüne çıktı

Diyarbakır - 19 Aralık 2018 18:07 A A

Diyarbakır’ın Eğililçesindeki Dicle Barajı’nın kapağının kopması sonucu su seviyesinin düşmesiyle daha önce su altında kalan Çakırören Mahallesi’ndeki Hz. Elyesa’nın eski mezarı olduğu öne sürülen bölge ile cami ve mezarlık gibi birçok alan gün yüzüne çıktı. AK Parti Eğil İlçe Başkanı Mehmet Karakaş ve bir grup vatandaş, 1995 yılında taşınan Hz. Elyasa’nın eski mezarını yakından görme fırsatını buldu.

Eğil’de, aşırı yağış nedeniyle fazla suyun tahliyesi için 13 Aralık’ta dolusavakta açılmaya çalışılan 3 kapaktan 1’inin yerinden kopmasıyla barajdaki su seviyesi yükseldi. 270 milyon metreküp suyun Dicle Nehri’ne dökülmesiyle barajdaki su seviyesi, 10 metre düştü. Su seviyesinin düşmesiyle 20 yıl önce baraj yapımı sırasında su altında kalan yapılar da ortaya çıktı. Çakırören Mahallesi’nde su altında kalan, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamberden Hz. Elyesa’nın bölgede bulunduğu öne sürülen taşınmadan önceki kabri, tarihi cami ve medrese ile mezarlıklar gibi birçok yapı, su seviyesinin düşmesiyle gün yüzüne çıktı. Eski yerleşim yerini görenler, gün yüzüne çıkan mezarları ziyaret edip, dua etti.

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI KARAKAŞ DA YAKINDAN GÖRDÜ

AK Parti Eğil İlçe Başkanı Mehmet Karakaş da, su seviyenindüşmesiyle birlikte ortaya çıkan ve Hz. Elyasa’nın eski kabir yerini görmeye gelenlerden biri. Camiyi ve Peygamber Hz. Elyasa’nın eski kabrini yakından görme fırsatını yakalayan Karakaş, 20 yıl bu bölgenin baraj yapımı nedeniyle su altında kaldığını söyledi. Burada önemli mekanların olduğunu anlatan Karakaş, Hz. Elyesa’nın da kabrini yakından görmenin bile maneviyat anlamında büyük feyz verdiğini söyledi.

Bu haber 3756 kez okundu.
Diyarbakır - 18:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.