33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İşinsanları: ‘SGK ödemeleri için farklı çalışma yapılmalı’

Bağlar - 25 Mart 2020 09:50 A A

Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde birçok alanda önlem alındı. Alınan önlemler kapsamında çok sayıda iş kolunun faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. Faaliyetlerin durdurulması nedeniyle işverenler ekonomik sıkıntılar yaşayacaklarını söylüyor. Özellikle SGK ve vergi ödemeleri noktasında büyük bir çıkmaza gireceklerini dile getiren işveren temsilcileri, “İşverenlerin desteklenmesi gerekiyor. Açıklanan paket çok yetersiz kaldı. SGK ödemeleri için farklı çalışmalar yapılması gerekiyor” dedi.

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesinin ardından yetkililer önlemler almaya başladı. Alınan tedbirler kapsamında çoğu iş kolunun faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. Faaliyetlerin durdurulmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstikrar Kalkanı” isimli paketi açıkladı. Açıklanan paket hem işçilerin hem de işverenlerin beklentisi altında kaldı. Özellikle SGK ve vergi ödemeleri noktasında büyük eksikliklerin olduğu söyleyen iş dünyası temsilcileri, yetkililerin yeni bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

MÜSİAD BAKIREZA: “PAKET ÇOK PASİF KALDI”

Açıklanan paketin yeterli olmadığını söyleyen MÜSİAD Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Bakıreza, “SGK ödemeleri konusunda çok büyük eksiklikler var. Açıklanan paket pek yeterli olmadı. Pakette yeni düzenlemeler yapılmalı ve bu kez kapsamlı ve geleceğe dönük olumlu maddeler eklenmeli. Maalesef ki pakette bir diğer eksiklik ise müteahhitler oldu. Onlara yönelikte bir çalışma yoktu. Desteklenmeler noktasında bir iyileştirme yapılmazsa işverenler sıkıntı yaşayacaktır. İşverenlerin yaşadıkları sorunlar bu noktada işçilere de olumsuz anlamda yansıyacaktır” diye konuştu.

DİSİAD BAYSAL: “KGF’DEN HERKES YARARLANAMAYACAK”

Yetkililerin aldıkları kararların tatmin edici olmadığı söyleyen DİSİAD Diyarbakır İl Başkanı Burç Baysal, şunları söyledi: “Stopaj ve SGK ödemleri noktasında yetkililerce 3 aylık bir erteleme konusu ele alındı. Ancak bu erteleme tek başına yeterli olmayacak çünkü gelecek sürede ekonomik olarak toparlanma beklenildiği gibi kolay olmayacak. Bu noktada Kredi Garanti Fonu (KGF) ile destek verilmesi ön görülüyor. Ancak bunun gerçeklik payı çok az çünkü şartlar çok ağır. Çoğu işadamının borcu var ve bundan yararlanamayacak durumdalar. Devletin bu noktada düzenleme yapması gerekmektedir.”

Yağmur ENSARİ’nin Haberi

Bu haber 614 kez okundu.
Bağlar - 09:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.