Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Kadına yönelik şiddet münferit değil politiktir’

Diyarbakır - 22 Kasım 2021 18:23 A A

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Kadın Sekreteri Döne Gevher Koyun, kadına yönelik şiddetin münferit değil politik olduğunu belirterek, bu şiddeti önlemenin yolunun mücadeleden geçtiğini söyledi.

KESK bağlı Kadın Platformu tarafından 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü’ne ilişkin basın açıklaması yapıldı. Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde yapılan açıklamada konuşan KESK Döne Gevher Koyun, AK Parti’nin kadın kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen bir politika izlediğini söyledi.

‘İŞYERLERİ KADINLAR İÇİN ŞİDDETİN KENDİSİ HALİNE GELDİ’

İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasını eleştiren Koyun, iktidarın kadınların aleyhine yaptığı iddia edilen yasal değişiklikleri sıralayarak, “AKP/MHP iktidarı döneminde kadınların çalışma yaşamı da neoliberal politikalar doğrultusunda esnek, güvencesiz, parçalı ve kayıt dışı istihdam biçimleriyle yeniden yapılandırmaktadır. Pandemiyle ekonomik kriz bileşkesinde ilk işten çıkarılanlar kadınlar olmakta, kadın yoksulluğu ve işsizliği her geçen gün artmaktadır. Ekonomik kriz çalışma yaşamında var olan cinsiyet eşitsizliğini derinleştirirken, artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiç bir önlem alınmamaktadır. İşyerlerimiz tüm emekçiler için özelde de kadınlar için şiddetin kendisi haline gelmiş bulunmaktadır. Yine kamuda KHK uygulamaları hız kesmeden devam etmekte haksız ve hukuksuz işten etmelerin yeni adı geçici 375 sayılı KHK’nın 35. maddesi olabilmekte ya da arşiv taraması, güvenlik soruşturması gibi uygulamalarla örgütlenme hakkı engellenmeye çalışılmaktadır.” diye konuştu.

BİZ KADINLAR TOPLUMSAL ALANIN HER AŞAMASINDA VARIZ VE VAR OLACAĞIZ”

Uygulanan politikaları kabul etmediklerini vurgulayan Koyun, “Biz kadınlar toplumsal alanın her aşamasında varız ve var olmaya devam edeceğiz. Dünya emeğimiz üzerinde dönüyor. Hayatlarımıza ve emeğimize sahip çıkmaya her koşulda devam edeceğiz. Yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında birlikte mücadele ederek ve birbirimizle dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Yılmadan ve bıkmadan yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz; ‘kadına yönelik şiddet münferit değil, politiktir’ ve bu şiddeti önlemenin en önemli yolu da kadın mücadelesinden ve kadın dayanışmasından geçer.” şeklinde konuştu.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 190 kez okundu.
Diyarbakır - 18:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.