22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Karacadağ Kalkınma Ajansı Hizmet Binası Açılışı yapıldı

Diyarbakır - 3 Eylül 2021 14:28 A A

Bakan Mustafa Varank, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Diyarbakır’ın potansiyelini ortaya çıkaracak çok önemli projelere imza atacaklarını söyledi. Bakan Varank, geniş çaplı analiz ve değerlendirmeler sonucunda içeriği belirlenen yeni bir destek programını ilan ettiklerini belirterek, “Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finansman maliyetini Ajans olarak karşılayacağız.” şeklinde konuştu.

Karacadağ Kalkınma Ajansının yeni binasının açılışını gerçekleştirdiklerini ve Ajansın, Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki imalat sanayisi işletmelerinin kullanımına sunduğu yeni finansman desteğini açıkladıklarını dile getiren Varank, “Dijital ve teknolojik dönüşüm odaklı projelerde kullanılacak bu kaynakla işletmelerin ve ilin ekonomisinin büyümesini hızlandıracağız.” ifadelerini kullandı.

Vali Münir Karaloğlu yaptığı konuşmada Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın stratejik imalat sektörlerindeki işletmelerin yeni bir finansal metotla desteklenmesinin önemli olduğunu söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mevzuatta yaptığı değişikle yatırımcının kullandığı kredinin faizini üstlenilerek banka ile muhatap edilmesinin doğru metot olduğunu vurgulayan Karaloğlu, bu yöntemle kalkınma ajanslarının çalışmalarının ileri bir noktaya taşınacağını belirtti.

 Karaloğlu, şöyle konuştu: “Şanlıurfa ve Diyarbakır’da sayılan stratejik imalat sektörlerinde üst limit 2,5 milyon lira olmak üzere kredi kullandıracağız. Faizini biz karşılayacağız; ilk 6 ay ödemesiz olacak sonra 18 ay her 3 ayda bir vatandaş banka ile muhatap olduğu için parasını bankaya yatıracak, ödeyemezse de yine banka onun diğer işlemlerini yürütecek. Ajansın bir sorumluluğu olmayacak, son derece çağdaş, son derece işlevsel bir destek olacak.”

 “GENÇLİĞE İŞ OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

Yeni hizmet binası ile yatırımcılara sağlanan finansal desteğin hayırlı olması temennisinde bulunan Karaloğlu, “Urfa ve Diyarbakır’da çok genç yoğun bir nüfusumuz var. Bizim bu gençliğe iş yaratmamız lazım, iş oluşturmamız lazım. Onun yolu da özel sektörü desteklemekten geçiyor.” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Tanıtım Programına Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Vakıf Katılım AŞ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ve Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan da katıldı.

Konuşmaların ardından Stratejik İmalat Sektörlerine Finansman Desteği programına başvurusu uygun bulunan yatırımcılara kredi tahsisi için Vakıf Katılım AŞ ile Karacadağ Kalkınma Ajansı arasında protokol imzalandı.

Bu haber 373 kez okundu.
Diyarbakır - 14:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.