31° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kavut: ‘Esnaf için acil çalışma yapılsın!’

Bağlar - 24 Mart 2020 11:57 A A

Koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetleri geçici süreliğine askıya alınan işletmelerden biri de kahveciler ve çaycılar oldu. Diyarbakır Kahveciler ve Çaycılar Odası Başkanı Abdurrahman Kavut, “Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Böyle giderse kepenkleri tamamen kapatacak kişiler bile olabilir” dedi.

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını Türkiye’de de görüldü. Türkiye’de salgının görülmesi üzerine yetkililer tedbir almaya başladı. Alınan tedbirler kapsamında çok sayıda işletmenin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. Faaliyetleri durdurulan işletmeler şimdi kara kara ne yapacaklarını düşünüyor. Alınan karara ilişkin görüştüğümüz Diyarbakır Kahveciler ve Çaycılar Odası Başkanı Abdurrahman Kavut, yetkilerin esnaf için çalışma yapması gerektiğini, esnafın zorlu bir süreçten geçtiğini söyledi.

“KAHVEHANECİLER KÖTÜ DURUMDA”

Kapatılan işletmeler arasında yer alan kahvehaneler ve çayevleri sahiplerinin zorda olduğunu söyleyen Kavut, şunları söyledi: “Çok sayıda işletmenin kapatılmış olması kahveci esnafını çok kötü etkiledi. Esnaflarımız kara kara ne yapacağını düşünüyor. Şuanda biriken faturalar, kira, eleman maaşları var. Bu ödemelerin nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok.  Ne kadar süre kapalı kalacağımız belli olmadığı için bir yolda çizemiyoruz. Yetkililerin esnaflara bir fon açması gerekiyor.  Belediyelerin ve elektrik dağıtım şirketlerinin esnaftan fatura tahsilatını ertelemesi veya almaması gerekmektedir. Bizlerin bu süreçte gerek esnaflar gerek vatandaşlar gerekse de devlet yetkilileri olarak birlik olmamız, yardımlaşmamız gerekmektedir.”

ESNAF TEMELLİ KEPENK KAPATABİLİR

Esnafın kepenk kapatma durumuna  dahi gelebileceğini  dile getiren Kavut, “Bu zorlu süreçte nasıl bir yol izleyeceğimizi bilmediğimiz gibi bası esnaf arkadaşlar kepenkleri komple kapatma durumuna bile gelebilir. Bu noktada sadece işletme sahibi değil orada çalışanlarda büyük bir mağduriyet yaşayacak. Mağduriyetlerin yaşanmaması için yetkililerimizin çalışma yapması gerekmektedir. Yoksa birçok insan ekmek teknesinden olacak” diye konuştu.

“VALİ İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Sürecin az hasarla geçirilmesi için yerel yönetimle görüşmelerini sıklıkla sürdüğünü belirten Kavut, şu ifadeleri kullandı: “İl Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve DESOB Başkanımızla sürekli görüşmelerimiz sürüyor. En az ekonomik hasarla bu süreçten nasıl çıkabileceğimizi sürekli görüşüyoruz. Sürekli görüşme halindeyiz ve umuyorum ki güzel bir sonuç elde edeceğiz.”

Yağmur ENSARİ’nin Haberi

Bu haber 729 kez okundu.
Bağlar - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.