23° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Kaya: ‘Hedef İstanbul’u geçmek’

Diyarbakır - 2 Ekim 2019 14:36 A A

Diyarbakır’ı fuarlar kenti yapmak için önemli bir birliktelik ve dinamizm yakaladıklarını söyleyen DTSO Başkanı Mehmet Kaya, düzenleyecekleri fuarlarla Diyarbakır’ı 22 şehre hitap edecek “bölgesel bir merkez” haline getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Kaya, Diyarbakır 7. Kitap Fuarı ile nüfusa oranlandığında İstanbul Kitap Fuarı’nı aşan bir ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedeflediklerini de vurguladı.

28 Eylül’de başlayıp 6 Ekim’e kadar devam edecek Diyarbakır 7. Kitap Fuarı’nın organizasyonunda yer alan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP), bölge temsilcilerinin katılımıyla Fuar ve Kongre Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenlendi.  Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, 1998 yılında başladıkları fuar yolculuğunda TÜYAP organizasyonu ile birlikte profesyonel bir şekilde her yıl minimum 6 fuara ev sahipliği yapan bir konuma ulaştıklarını dile getirdi.

‘DİYARBAKIR’I FUARLARLA BÖLGESEL MERKEZ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

TÜYAP ile 2008 yılında imzaladıkları 10 yıllık işbirliği anlaşmasından sonra 10 yıllık yeni bir anlaşma daha imzaladıklarını belirten Kaya, “İçerisinde DTSO’nun da yer aldığı yerel kurumlarımız ile ortaklaşabileceğimiz profesyonel bir fuar şirketi kurduk. Hedefimiz Diyarbakır’ın bölgedeki 22 il hinterlandına hitap edecek bölgesel bir merkez haline gelmesi ve IKBY başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde işbirliği sağladığımız ticaret ve sanayi odaları ve TÜYAP ile ortak fuar organizasyonları gerçekleştirmek. Bu hedefe ulaşmak için 2019 yılında IKBY ile ilişkilere çok önem verdik. Karşılıklı işbirliği protokolleri imzaladıktan sonra fuar organizasyonlarında bir araya geldik ve IKBY ve buradan diğer Ortadoğu coğrafyasına ticaret yapmak, hizmet sunmak isteyen firmalarımız için bir iletişim noktası oluşturduk” dedi.  DTSO Başkanı, Diyarbakır 7. Kitap Fuarı ile nüfusa oranlandığında İstanbul Kitap Fuarı’nı aşan bir ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedeflediklerini de ifade etti. Kaya,  “Bu yıl 160 yayınevi ile 200 binin üzerinde bir ziyaretçi sayısını hedefliyoruz. Bu sayıyı il nüfuslarını baz alarak diğer kitap fuarı düzenlenen iller ile kıyasladığımızda, ilimizde kitap fuarlarına nitelikli bir ilgi gösterildiğini oldukça net bir şekilde görülmektedir” diye konuştu.

ULUSLARARASI MEZOPOTAMYA TURİZM FUARI

2020 yılı fuar programlarında ise, dünyada ve Türkiye’de değişen fuarcılık anlayışına göre farklı fuar programlarına yer vereceklerini kaydeden Kaya, “Gurme, EV’leniyoruz, Tarım, İnşaat fuarlarının yanı sıra TÜRSAB organizasyonu ile Uluslararası Mezopotamya Turizm Fuarını düzenliyor olacağız. Sağlık, kültür turizmi ve gastronomi gibi ilimizin turizm potansiyeli olan alanlarını içerecek şekilde bölgeye hitap edecek bir fuar organizasyonu için çalışmalarımızı başlattık. Yine medikal, eczacılık, diş hekimliği alanlarını içerecek şekilde bir diş, sağlık ve sağlık turizmi organizasyonu planlıyoruz” dedi.

YÖRESEL ÜRÜNLERİN TANITIMI

Bunların yanı sıra “Diyarbakır Gençlik Fuarı ve Festivali” düzenleyeceklerini de aktaran Kaya, şunları söyledi: “Fuar ve Kongre Merkezi’nde planladığımız fuarların dışında ayrıca kentte Sur, Sümerpak Sosyal Tesisleri, Keçi Burcu vb. farklı alanlarda planladığımız daha küçük ve spesifik fuar organizasyonları ve festivaller üzerine çalışıyoruz. Bu etkinlikler ile Sur başta olmak üzere kent içinde ticareti canlandırmak, daha çeşitli ve uygun fiyatlarda ürün ve hizmet sunumunu sağlamak temel hedefimiz. Bu organizasyonların ilki 2020 yılında Kadın Meclisimiz tarafından Sur ilçesinde yöresel ürünlerin tanıtımı amacıyla düzenlenecek. Diyarbakır’ı fuarlar kenti yapmak için kentte önemli bir birliktelik ve dinamizm yakaladık. Bu dinamizmi sürdürüyoruz ve sürdürmeye kararlıyız.”

Bu haber 587 kez okundu.
Diyarbakır - 14:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.