18° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Köyde öğrenciler, EBA’ya bağlanamıyor

Diyarbakır - 3 Ocak 2021 13:15 A A

Ergani’de internet erişimi olmayan köyde öğrenciler, EBA’ya bağlanamıyor. Köy muhtarı Samet İçen, öğrencileri sokağa çıkma yasağı nedeniyle internetin olduğu başka bir yere de gönderemediklerini belirterek, mağduriyetin giderilmesini istedi.

Esat TAŞTEKİN’in Haberi

Ergani ilçesinde bağlı Armutova köyünde öğrenciler, internete erişim sağlanamadığı için Milli Eğitim Bakanlığı’nca başlatılan uzaktan eğitim sistemi Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) bağlanamıyor. Köy muhtarı Samet İçen, öğrencileri sokağa çıkma yasağı nedeniyle internetin olduğu başka bir yere de gönderemediklerini belirterek, mağduriyetin giderilmesini istedi.

Ergani ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan 600 nüfuslu Armutova köyünde internete erişim sağlanamıyor. Köyde yaşayan ilk, orta ve lisede eğitim gören 150 öğrenci, uzaktan eğitim sistemi EBA’ya bağlanamak için köyün camisi önüne gelerek EBA’ya girmeye çalışıyor. Köy muhtarı Samet İçen, Köyümüzde internet olmadığı için öğrencilerimiz uzaktan eğitimi göremiyorlar. Köyümüzde telefon çektiği yere gelip yakınlarımızla iletişim kuruyoruz. Çocuklarda derslerini yapmak için gece caminin önüne gelerek EBA’ya bağlanıyorlar. Bu öğrencilerimizin sorunlarını giderilmesini istiyoruz. Ayrıca uzakta olan ailelerimiz, askerlerimiz vardır bunlarla iletişim kuramıyoruz. Gece bir hastamız olduğunda bize kimse ulaşamıyor. Biz köyümüze şebeke istiyoruz. Öğrencilerimiz, ailelerimiz  için devletimizden yardım istiyoruz dedi.

Öğrenci velisi Mehmet Faik Gün, Şebeke çekmediği için hem çocuklarımız mağdur hemde biz mağduruz. Çocuklarımız uzaktan eğitime giremiyorlar, derslerinde bir fayda göremedikleri söyledi. Koruyucu başı Mehmet Faik Gün, İlçe karakolla işbirliğimiz olduğu için Merkez karakolu bizlere ulaşamıyor. Telefon şebekesinde sıkıntı olduğu için bazı sıkıntılar yaşıyoruz.  Tek istediğimiz bu sıkıntının giderilmesidir” diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Suat Yiğit ise internet olmadığı için üniversitedeki sınavlarına giremediğini ifade ederek, “Üniversitesi öğrenciyim. Sınavlarım internet üzerinden başladı. İnternet olmadığı için sınavlara giremiyorum. Bu yüzden bir sıkıntı yaşıyorum. Derslerimden verim alamıyorum” dedi.

Bu haber 902 kez okundu.
Diyarbakır - 13:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.