15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Orduevi satışa çıkartıldı

Diyarbakır - 6 Ekim 2019 18:32 A A

Diyarbakır’da 59 yıl önce yapılan ve 3 yıl önce boşaltılan eski Orduevi binası satışa çıkarıldı.

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesindeki Dağkapı’da, tarihi surların karşısında, 1960’lı yıllarda yapımına başlanan ve o dönem bölgenin 13 katlı ilk gökdeleni olarak bilinen Tatlıcı Oteli, Tatlıcı Ailesi tarafından 1971 yılında hizmete alındı.

Orduevinin karşısına yapılan otel, Tatlıcı Ailesi’nin İstanbul’a göç etmesiyle 1973 yılında TSK’ya satıldı ve Subay Orduevi olarak kullanılmaya başlandı.

Bölgenin ‘gökdelen oteli’ olarak bilinen 13 katlı binanın, orduevine dönüştürüldükten sonra karşısında bulunan diğer orduevi binası ile yolun altından tünel kazılarak, bağlantısı sağlandı. TSK’nın 1973 yılında alıp, orduevi olarak kullandığı bina 3 yıl önce boşaltıldı.

MÜLKİYETİ TOKİ ALDI

Orduevinin boşaltılmasıyla binanın mülkiyeti, TOKİ’ye verildi. TOKİ, bunun karşılığında 7’nci Kolordu Komutanlığı yerleşkesinde modern bir orduevi yapmak için geçen mayıs ayında ihale açtı.

Yeni orduevinde projesinde, kapalı spor salonu, muhafız birlik binası, yemek salonu, kafeterya binası, teshin merkezi, su deposu, 2 nizamiye binası ve spor alanları yer alacak. Orduevi olarak kullanılan eski binanın TOKİ tarafından satılacağı belirtildi. Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 1468 kez okundu.
Diyarbakır - 18:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.