Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Soya Tarla Günü Yapıldı

Diyarbakır - 5 Ekim 2021 11:26 A A

Soya Tarla Günü Kayapınar Çölgüzeli mahallesinde düzenlendi. Diyarbakır İI Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Progen Tohum işbirliğinde düzenlenen tarla gününde Diyarbakır’da soya tarımının potansiyeli çiftçilere gösterildi.

Etkinliğe Diyarbakır Tarım ve Orman İL Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcılara, Şube Müdürleri, Progen Tohum Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cafer Mart, Teknik Elemanlar ve Üreticiler katıldı.

Tarla gününde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Birkaç yıldan beri özellikle bu bölgede sulu tarımda alternatif bitki noktasında soya üretiminin geliştirilmesi için çaba sarf edildiğini ifade ederek, “Belli bir noktaya gelmiş durumdayız. Yaklaşık 2000 dekar civarında bir ekim alanına ulaştık ama bu yeterli bir rakam değil. Önümüzdeki günlerde sulama alanları da gittikçe artacak. Biz burada sulu tarımda çeşitli ürünleri bu rekabetin içerisine katacağız. Ülkenin en önemli ve en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerinden bir tanesi soyanın tarımının burada gelişmesini ileride hep beraber göreceğiz. Elde edilen verim 1.üründe 350-400 kg civarındadır. 2.üründe 250 kg civarındadır. Geçen sene bunu gördük. Bu sayede mısır ve pamuğa da alternatif olabilecek bir ürün. Pazar sıkıntısı yok. Ciddi anlamda yem rasyonunda kullanılan bir bitki. Özellikle yağ elde ediliyor. Yenilebilir protein oranı yüksek. Dolayısıyla ülkemize katma değeri olan ürünlerden bir tanesi. Beklediğimiz düzeyde değiliz. Bu ekim alanlarının ciddi anlamda artış göstermesi lazım. Daha çok eğitimini ve yayımını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda Diyarbakır’ımıza büyük ölçekte bir tarım hali olması gerekmektedir. Bizde bununla ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Buradaki değerli üreticilerimize teşekkür ve tebriklerimi sunuyorum. Bu ürünü ekip denedi. Etrafındaki çiftçilere örnek olma noktasında bir çaba gösterdi. Hayırlı bir sezon olur inşallah” dedi.

Progen Tohum Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cafer Mart ise, soyanın birim alandan daha fazla ve ucuz protein sağlayan bir ürün olduğunu belirterek, Rhizobium bakterisi vasıtasıyla serbest azotu toprağa kazandırması nedeniyle kendisinden sonra gelen ürüne dekara 8-9 kg civarında saf azot bıraktığını, bu özelliğinden dolayı alternatif ürün olan mısıra oranla yedide bir düzeyde (sadece 5 kg/da) azota gerek duyduğunu toprakların çoraklaşmasını ve nitrat kirlenmesini önlemek için, sürdürülebilir tarım için uygulanacak münavebede soyanın mutlaka yer alması gerektiğini söyledi.

Tarla günü etkinliği soya fasulyesi hasadına başlanarak sona erdi.

Bu haber 305 kez okundu.
Diyarbakır - 11:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.