23° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Teknolojik aletler virüs saçıyor!

Diyarbakır - 30 Mart 2020 16:05 A A

Sosyal Medya ve Bireysel Güvenlik Uzmanı Yasin Güler. Koronavirüs salgınına karşı alınacak dijital önlemlere dair konuştu. Güler,  “Şu an okullarımız tatil ama aktif edilecek herhangi bir eğitim mecrasında bulunan akıllı tahtaların ve projektör gibi cihazların özellikle kumandaları düzenli olarak temizliği yapılmalı sıvı ile temas ettirmeden dezenfekte edilmelidir” dedi.

Yetkililer tedbirleri en üst seviyede tutarken bir uyarıda Sosyal Medya ve Bireysel Güvenlik Uzmanı Yasin Güler’den geldi. Güler, evde uzaktan eğitim alan öğrencilerin ve bireylerin elektronik cihaz kullanımında dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarına dair konuştu.

Elektronik alet denince akla hemen telefon vs. geliyor. Sürekli olarak temas halindeyiz bu noktada neler yapılmalıdır?

Telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletler her kullanım sonrası hijyenik mendillerle temizlenmesi gerekir. Bu tür cihazlar temizlenirken doğrudan sıvı ile temas edilmemeli cihazların elektrikle bağlantısı öncelikle kesilmeli. Özellikle bilgisayar klavye ve mouse’ları sıklıkla en azından günde iki defa hijyenik mendil ile temizlenmeli.

Evdeki bazı cihazların fazla kullanıcısı oluyor. Bu toplu kullanımda neler yapılmalıdır?

İki veya daha fazla kullanıcısı olan teknolojik aletleri kullanırken eller dezenfekte edilene kadar göz burun ve ağıza temas ettirilmemeli. Dezenfekte işleminden sonrada her kullanımda yine dikkat edilmelidir. Uzun süreli temasın gerçekleştiği durumlarda eller yine temizlik malzemeleriyle dezenfekte edilmelidir.

Okullar şuanda tatil lakin ilerleyen süreçte aktif duruma gelecek. o süre zarfına kadar okullardaki akıllı tahta, tablet, bilgisayar gibi cihazlarda ne tür dezenfekte işlemi uygulanmalıdır?

Şuan okullarımız tatil ama aktif edilecek herhangi bir eğitim mecrasında bulunan akıllı tahtaların ve projektör gibi cihazların özellikle kumandaları düzenli olarak temizliği yapılmalı sıvı ile temas ettirmeden dezenfekte edilmelidir. Okullar açıldıktan sonra da gerek öğretmenler gerekse de öğrencilerin yine şuan geçerli olan hijyen kurallarına uygun hareket etmesi gerekmektedir.

Özellikle gün içinde yapılan telefon görüşmelerinde ağız ve buruna telefonun teması söz konusu olabiliyor. Bu noktada neler yapılmalı?

Ağız ve gözler virüsün birinci giriş noktası olduğundan ötürü özellikle telefon kullanımlarında kulaklık tercih edilmeli ve Bu kulaklık günde en az 2 defa sıvı temas ettirmeden dezenfekte edilmeli. Özellikle bireysel kullanım aletleri olan kulaklık ve mikrofon gibi cihazların temizliğine Özen gösterilmeli. Cep telefonları başkalarına verilmemeli verilse dahi sıvı temas ettirmeden dezenfekte yapılmalı.

Bir diğer merak edilen konu ise atm gibi sıkça kullanılan cihazların saçtığı tehlike oldu. Bu cihazlarla temas nasıl olmalı?

Bankamatik, kurum ve kuruluşlarda bulunan numaratör, ankesörlü telefon gibi cihazların kullanımından sonra eller göz ve ağıza temas ettirmeden bol su ile yıkanmalı. Her şeyden önemlisi mümkün mertebe evden çıkılmamalı çıkılsa dahi eldiven ve maske kullanılmalı. Teknolojik cihazlarla alakalı en önemli husus özellikle telefon ve tablet gibi doldur boşalt bataryaları olan teknolojik aletleri kullanırken sürekli olarak şarjda kullanılmamalı. Teknolojik cihazların şarjı %100 seviyesine gelindiğinde cihaz ile elektriğin bağlantısı muhakkak kesilmeli.

Evde kalındığı için sürekli olarak teknolojik aletlerle uğraşılıyor. Bu noktada uyarılarınız olacak mı?

Evde kalındığı süre boyunca sürekli olarak teknolojik cihazlarla zaman geçirilmemeli geçirilirse dahi 15 dakikada bir gözler başka bir yere bakılmalı. Teknolojik aletleri kullanırken hareketsiz kalınmamalı her saat başı odada en az 1 tur atılmalıdır.

Sürekli internet ortamında zaman geçirilmesi çocukların ve yetişkinlerin olumsuz etkileneceği sonuçlara da sebebiyet verebiliyor. Bu noktada dolandırıcılar, tehlikeli oyunlar gibi durumlarda kişiler nelere dikkat etmelidir?

Ebeveyn olarak;  Mavi balina ve Momo gibi çocukları hedef alan oyunların kötü sonuçlar doğurmaması için hane halkının sosyal mecralarda ki dijital takibin yapılması gerekir.  Bir bilirkişi tarafından ADSL ve fiber bağlantılı modemlerin “ebeveyn filitreleri” yapılmalı Generation destekli tablet ve mobil cihazların “ebeveyn denetimleri” aktif edilmeli. Ebeveynlerin evde kaldıkları süre boyunca YouTube gibi dijital platformlarda kişisel ve çocuk gelişimi ile alakalı videolar tercih edilmeli. Twitter, Facebook gibi sosyal alanlarda kaynağı belirtilmemiş haberlere itibar edilmemeli bu tür haberleri de beğeni paylaşım veya yorum yapmaktan kaçınmalıdır. Son olarak Virüs sebebiyle internet kullanımının en üst seviye çıktığını bilen sosyal medya dolandırıcılarına dikkat edilmeli. Herhangi bir üyelik durumunda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı bilgileri, kredi kartı numarası ve şifresi gibi özel bilgiler verilmemeli. Salgın nedeniyle sosyal mecraları çok kullanan vatandaşlara zarar vermek isteyen kötü niyetli şahıs ve şebekelerin kurdukları oyunlara gelmemek gerekmektedir’’

Bu haber 3655 kez okundu.
Diyarbakır - 16:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.