36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Turizm değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi

Diyarbakır - 24 Eylül 2020 13:30 A A

Diyarbakır turizmini canlandırmaya yönelik konuların masaya yatırıldığı ilk turizm değerlendirme toplantısı Vali Münir Karaloğlu Başkanlığında yapıldı.

Daha önce Valilik yaptığı ve bölgelerinde turizmle öne çıkan Van, Bursa ve Antalya’da da turizme dönük çalışmaların ele alındığı toplantılara önem veren Karaloğlu, Diyarbakır’da da turizmin sorunlarının ve çözüme yönelik yapılacak çalışmaların istişare edildiği turizm değerlendirme toplantısına başkanlık yaptı.

Diyarbakır’ın turizmde öne çıkmasına yönelik tüm konuların masaya yatırıldığı toplantıda Vali Karaloğlu, Antalya’da da bu şekilde toplantılar düzenlendiğini belirterek Karaloğlu, tüm paydaşların turizmi müzakere edebileceği bir ortamın oluşturulması gerektiğini söyledi.

KAZANCA DÖNÜŞTÜRME ZAMANI GELDİ

Diyarbakır’da göreve başladığı günden bu güne geçen sürede Diyarbakır’ın önceden bildiği ve duyduğu Diyarbakır’dan çok farklı ve çok öte olduğunu dile getirerek “Diyarbakır bildiğimden gördüğümden, duyduğumdan daha derin, daha kadim, daha büyük, daha heyecanlı, daha üretken bir şehir. Artık Diyarbakır’ın değerlerinin üzerinin açılmasının zamanının geldiğini düşünüyoruz. Diyarbakır’ın var olan değerlerini, toplum için Diyarbakır için ülke için birer kazanca dönüştürmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.” dedi.

Konuşmasının devamında Diyarbakır’ın tanıtımına değinen Karaloğlu, Diyarbakır’daki değerleri gündeme taşıyarak, Diyarbakır’ı sürekli Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde pozitif olarak tutacak bir tanıtım stratejisi çerçevesinde şehrin kültürünün, gastronomisinin, tarihinin, değerlerinin, coğrafyasının ve doğasının çok iyi tanıtılması gerektiğinin altını çizerek her şeyin fırsata çevrilerek sadece Diyarbakır’ın değil bölgenin çok iyi tanıtılmasının önemine vurgu yaptı.

İNANÇ TURİZMİ

İnanç turizmine yönelik Diyarbakır Mardin ve Şanlıurfa’nın yer aldığı Mezopotamya Kültür Rotası projesi üzerinde çalışmalar yapıldığını belirten Karaloğlu, söz konusu proje ile ilgili olarak yapılan planlamayı açıklayarak eylül ayında konuyla ilgili bir toplantı yapmayı planladıklarını ancak pandemi dolayısıyla bu toplantıyı ekim ayına ertelediklerini pandeminin etkisinin devam etmesi nedeniyle kesin tarihi henüz belirlemediklerini yine de gerekli çalışmaları yapacaklarını bildirdi.

Vali Karaloğlu’nun Başkanlık ettiği toplantıya, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır İl Temsilcisi İbrahim Mete Yağlı, Vali Yardımcısı Onur Yeniay ile ilgili kamu kurum yöneticileri ve oda ve borsayla sektör temsilcileri katıldı.

Bu haber 543 kez okundu.
Diyarbakır - 13:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.