34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bismil İlçe Müftülük Hizmet binası açıldı

Bismil - 29 Mart 2021 10:05 A A

Bismil Müftülük Hizmet Binasının açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye’deki müftülük sayılarına ve bu sayının diğer İslam ülkelerinde bulunmadığına dikkat çekti.

Erbaş, “81 il 922 ilçe müftülüğü olarak Türkiye genelinde toplam bin 3 müftülüğümüz var. Dünyanın çeşitli yerlerinden Diyanet işleri başkanlığımıza heyetler geliyor. Özellikle İslam ülkelerinden gelen heyetlere, ülkelerindeki müftülük sayılarını sorduğumda bize sayılı müftülükleri olduğunu söylüyorlar. 300 milyon nüfussa sahip İslam ülkelerinden gelenler dahil olmak üzere onlara Türkiye’deki müftülük ve müftü sayılarımızı söyleyince şaşırıyorlar.” dedi.

“HER BİR MÜFTÜLÜĞÜN BULUNDUĞU KENTİN MANEVİ REHBERLERİDİR”

Her bir müftülüğün bulunduğu kentin manevi rehberleri olduğunun altını çizen Erbaş, “Müftülüklerimiz bulundukları şehirlerde İslam adına yapılan hizmetlerin rehberliğini yapıyor. Her il ve ilçelerimizde birlikte çalıştığımız Kur’an kurslarımız, yüzlerce camilerimiz, medreselerimiz var Elhamdülillah. Müftülüklerimiz Kur’an okuyan, medrese okuyan öğrencilere rehberlik yapacaklar.” şeklinde konuştu.

“TOPLUMUN YETİŞMESİNDE İNANÇSIZLARIN DEĞİL, İNANÇLI İNSANLARIN EMEĞİ OLSUN”

Açılışını gerçekleştirdikleri ilçe müftülüğünde 7 adet 4-6 yaş sınıfının olduğunu ve ilçede 32 sınıf açıldığını belirten Erbaş, ilçe nüfusuna oranla daha çok sınıf açacaklarını ifade etti. Toplumun inançsızların değil de inançlıların emeğiyle yetişmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş,” Ben istiyorum ki insanımızın karakter yapısının oluşmasında müftülerimizin, imamlarımızın, müezzinlerimizin, vaizlerimizin ve Seydalarımızın emeği olsun. Abdestsizlerin, namazsızların, inançsızların değil, inançlı insanların emeği olsun. Bizi kurtaracak budur. Müftülük demek, din hizmetlerine ve eğitimine rehberlik eden merkez demektir. Bu müftülük hepimizin ve herkes buradan istifade edecek. Burada yürütülecek hizmete herkesin katkısını bekliyoruz.” dedi.

Bu haber 394 kez okundu.
Bismil - 10:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.