12° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı’na hazır

Diyarbakır - 4 Ağustos 2019 14:58 A A

11 Ağustos’ta başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde kentte yürütülecek çalışmalarla ilgili hazırlık planlamalarını tamamlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerin ilgili birimleriyle yaptığı görüşme sonucunda kurban kesim yerleri ile satış noktalarını da belirledi. 

Bu yıl 11-14 Ağustos tarihlerinde kutlanacak Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yurttaşların kurbanlarını hijyenik bir ortamda kesebilmesi için kurban alım ve kesim yerlerini belirledi. İlçe belediyelerin ilgili birimlerinin de katıldığı ve Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantı sonucunda Kurban Bayramı’nda alınacak önlemler de gündeme getirildi. Koordinasyon toplantısında Sağlık İşleri Daire Başkanı Vahap Saçaklıdır, ilçe belediyelerin ilgili müdürlerine, Kurban Bayramı’nda yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

KURBAN KESİM VE SATIŞ NOKTALARI BELİRLENDİ

Canlı hayvan satış noktaları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası, Yeniköy Mezarlığı karşısı, Kayapınar Peyas Mahallesi İMKB Lisesi altı, Yenişehir Şehitlik semti İlçe Otogarı karşısı kömür tevzi sahası ve Çarıklı Mahallesi’ndeki besi çiftlikleri olarak belirlendi.  Kurban kesim yerleri ise, Sur ilçesi Mardin Yolu üzerinde yer alan Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası, May-Et Kombinası ve Güler-Et Kombinası. Yenişehir ilçesinde, Şilbe TOKİ 1. Etap İdare Binası arkası, Üçkuyular TOKİ Sabit Semt Pazarı, Şehitlik semti İlçe Otogarı karşısı kömür tevzi sahası, Ofis Kurdoğlu Lojmanları içindeki beton saha ve Mehmet Akif Ersoy Bulvarı Carrefour-Sa otoparkı. Bağlar’da 2. Taktik Havva Kuvvetleri Komutanlığı oto yıkama yeri. Kayapınar ilçesinde Emniyet Lojmanları eski ısıtma sistemi binası yanı, Kayapınar Belediyesi Köy Ürünleri Pazar Yeri ve Medya Mahallesi Organik Tarım Pazarı şeklinde planlandı.

BAYRAM TATİLİNDE BİRÇOK ALANDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Kurban Bayramı tatili boyunca Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, kurban kesim alanlarında veteriner hekim görevlendirecek ve olası kurbanlıkların kaçmaları durumunda kurban yakalama ekipleri oluşturacak. Kurban kesim yerlerinde dezenfeksiyon çalışması yürütecek, karasinek ile sivrisineklere karşı ilaçlama yapacak. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Kurban Bayramı’nda satış ve kesim alanlarındaki her türlü atıkların bertarafını sağlayacak. Kurban satış ve kesim yerlerine çöp konteyneri, gerekli durumda çöp poşetleri bırakacak ve alanın genel temizliğini yapacak.

Zabıta Daire Başkanlığı, belirlenen alanlarda bayram süresince ekipler görevlendirecek, hayvan satış ve kesim yerleri dışında yapılacak işlemlerin önlenmesi için çalışma yürütecek. Mezarlıklar önünde seyyar satıcı ve dilencilere karşı tedbir alacak. Mezarlık ziyaretleri esnasında oluşacak trafik sıkışıklığının önüne geçmek için trafik zabıtası görevlendirilecek.

Ulaşım Daire Başkanlığı, arife ve bayram namazından sonra yurttaşların mezarlıklara ziyaretlerini göz önünde bulundurarak araç ringleri oluşturacak. İtfaiye Daire Başkanlığı, ihtiyaç duyulması halinde kurban kesim ve satış alanlarının temizliği için arasöz araçlarını görevlendirecek. Yürütülecek temizlik çalışmalarında Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, alanlarda takviye su tankerleri bulunduracak. DİSKİ Genel Müdürlüğü kurban satış ve kesim yerlerinin altyapı sorununu giderecek Fen İşleri ile Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, ise oluşacak veya ihtiyaç duyulması halinde alanlarda üst yapı çalışmaları yürütecek.

Bu haber 385 kez okundu.
Diyarbakır - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.