16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HÜDAPAR’da ‘ittifak’ dedi

Diyarbakır - 20 Aralık 2018 11:58 A A

HÜDA PAR Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, katıldığı özel bir TV programında yerel seçimlere değindi.

Yerel seçimlerde bağımsız olarak girmenin bir getirisinin olmadığını söyleyen Yapıcıoğlu, ittifaklar konusuna da değinerek, “Yerelde bazı yerlerde bize bildiriyorlar, görüşmeler var, diye. Yerelde teklifler geliyor. İlkeler bazında anlaşma olursa ittifaklar olabilir.” dedi.

“İTTİFAKLAR SİYASETİN DOĞASINDA VAR”

Prensip olarak ittifaklara karşı olmadıklarını söyleyen Yapıcıoğlu, “Yerel seçimlere bağımsız girmenin getirisi ve gereği yok. 7 Haziran 2015 seçimlerine bağımsız adaylarla girdik. 24 Haziran 2018 seçimlerine de Diyarbakır ve Batman’da bağımsız adaylarla girmemizin nedeni yüzde 10’luk ülke barajıdır. Yerel seçimlerde ise parti olarak girdik. Yerel seçimlerde ülke barajı yok. Her bir ilçe hatta büyükşehir olmayan yerlerdeki beldeler ayrı seçim bölgesidir ve seçim bölgelerinde yüzde 10 seçim barajı uygulanıyor. Genel anlamda ittifaklarla ilgili olarak da diyoruz ki, ittifaklar siyasetin doğasında var. Bu ittifaklar yerel seçimlerde ülke çapında olabileceği gibi bazı illerde de olabilir. ‘Falanca ittifak milletin kendisidir diğeri ihanettir’ şeklindeki yaklaşım ve değerlendirmeler doğru değildir.” dedi.

“İLKELER BAZINDA ANLAŞMA OLURSA İTTİFAKLAR OLABİLİR”

Yerel bazda ittifak tekliflerinin olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, “Genel merkez anlamında ittifak görüşmesi şu ana kadar yok. Yerelde bazı yerlerde teşkilatlarımız bize bildiriyorlar, görüşmeler var diye. Yerelde teklifler geliyor. İlkeler bazında anlaşma olursa ittifaklar olabilir. İttifakın bir getirisi olursa düşünülebilir. 24 Haziran seçimlerinden önce biz 31 Mart seçimleri için hazırlıklara başlamıştık. Araya milletvekili seçimi girince çalışmaları durdurduk. Zamanı gelince istişareyle aldığımız kararı kamuoyuna açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1562 kez okundu.
Diyarbakır - 11:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.