37° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Şeyh Said Derneği, Vatan Partisi ve Perinçek’ten şikayetçi olacak

Diyarbakır - 20 Aralık 2019 18:36 A A

Şeyh Said ve Seyit Rıza’ya ait sembol ve isimlerin kaldırılmasına yönelik Şeyh Said Derneği, Doğu Perinçek ve Vatan Partisi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Şeyh Said Derneği, Vatan Partisi’nin Diyarbakır ve Dersim’de Şeyh Said ve Seyit Rıza’ya ait semboller ve isimlerin kaldırılması için valilikler nezdinde yaptığı başvurulara tepki gösterdi.

“ONLAR KÜRTLERİN KATLEDİLMESİNİN ÖLDÜRÜLMESİNİN DEVAMINI GETİRMEK İSTİYORLAR”

 Cuma namazı çıkışında Yenişehir ilçesindeki Ofis Camii önünde açıklama yapan Şeyh Said Derneği Başkanı ve Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat, Vatan Partisi’nin başvurularına tepki göstererek, “Biz onları iyi biliyoruz. Onlar Kürtlerin katledilmesinin öldürülmesinin devamını getirmek istiyorlar. Kürdün dilini varlığını kabul etmeyenler yıllarca saldırıda bulundu. Bilsinler ki biz ne dilimizden ne de değerlerimizden vazgeçmeyiz” dedi.

Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın Kürt halkının onuru olduğunu kaydeden Fırat, Kürdün değerlerine ve kültürlerine yönelik topyekûn bir saldırı durumunun olduğunu söyledi.  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve partisi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Fırat, Kürtlerin baskılara boyun eğmeyeceğini söyledi.

“BURADA HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA İTME SUÇU VAR”

Fırat’tan sonra konuşan Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar ise, dünyanın her yerinde nefrettin suç sayıldığını belirterek, “Bugün Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın mezarı bundan kaynaklı halen belli değil. Halkın hafızasına, diline, değerlerine yönelik bu saldırı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Burada halkı kin ve düşmanlığa itme suçu var” diye konuştu. (Kaynak: MA)

Bu haber 944 kez okundu.
Diyarbakır - 18:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.