17° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.51
  • DOLAR 5.84

Kurslara kadınlardan yoğun ilgi

Diyarbakır - 27 Eylül 2019 22:45 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, DİSMEK adı altında 12 farklı branşta eğitime başladığı, 6 dalda eğitim vermeyi tasarladığı, hobi ve meslek edindirme amacıyla açtığı kurslar devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’nda (DİSMEK) eğitimler devam ediyor. Eylül ayı itibariyle Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda Osmanlıca, bilgisayar robotik kodlama, çinicilik, bilgisayar F klavye, ahşap boyama, cilt bakım, kuaförlük, yağlı boya resim, tekstil, karakalem resim, İngilizce ve temel bilgisayar kurslarında hafta içi ve hafta sonu olmak üzere toplam 196 kursiyer eğitimlerine devam ediyor. Kurslarda, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çalışan uzman eğitmenler görev yapıyor. Kurslar eğitim modüllerine göre 1 ve 2,5 ay arası zaman diliminde tamamlanıyor.

KADINLARDAN KURSLARA YOĞUN İLGİ

Meslek edindirmek için açılan kadın ve erkek öğrencilerin kabul edildiği DİSMEK’e özellikle kadınlar yoğun ilgi gösteriyor. Ahşap boyama 17, cilt bakım 12 ve tekstilde 14 olmak üzere bu kurslarda eğitim alan 43 öğrencinin tamamını kadınlar oluşturuyor. Diğer 10 kursta da 122 kadın mesleki eğitim almaya devam ediyor. DİSMEK’ten yararlanan kadınların eğitim saatlerinde 4-6 yaş arası çocukları Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Sümerpark içinde yer alan oyun odalarında ücretsiz okul öncesi eğitim alma şansı yakalıyor. Anneler, meslek edinmek için ter dökerken çocuklar, ise oyun odalarında hem keyifli zaman geçiriyor hem de eğitim alıyor.

KAYITLAR DEVAM EDİYOR

Devam eden 12 farklı branştaki kurslarda eğitim almak isteyenler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunabilir. 12 kurs dışında yakın zamanda açılması planlanan diksiyon, hasır sepet örücülüğü, pastacılık, aşçı çıraklığı, cam füzyon ve kilim kurslarına da isteyen öğrenciler kayıt yaptırabilir. Kentte istihdama katkı sağlamak ve farklı iş kollarına kalifiyeli eleman yetiştirmek için açılan kurslarda eğitimlerini başarıyla tamamlayacak olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika dağıtılacak.

Bu haber 355 kez okundu.
Diyarbakır - 22:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.