11° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

5 Polise daha dava açıldı!

Diyarbakır - 21 Kasım 2019 15:54 A A

DAEŞ’in Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin düzenlediği saldırıda, yeteri kadar güvenlik önlemi almadıkları suçlamasıyla 5 polise daha ‘Görevi Kötüye Kullanmak’tan dava açıldı.

DAEŞ’in, 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda HDP’nin düzenlediği mitinge yönelik saldırısı nedeniyle bir emniyet müdürü, bir komiser ve 3 polise daha dava açıldı. 5 kişinin öldüğü saldırıda, Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi önündeki patlama nedeniyle yargılanan polis memurları  A. T., A .D., A. K., D. U., F .D., H. Y., H. Y., K. A., K. K., M. S., M.A. C., M. Y. Ö., M. D. ve M. İ. B.’nin dosyasında ek iddianame hazırlandı. 3’üncü sınıf emniyet müdürü K. A., komiser A. K., polisler M. S., A. D. ve M. D.’nin hakkında hazırlanan yeni iddianameyle davada, ‘Görevi Kötü Kullanmak’tan dava açılan polis sayısı 19’a yükseldi.

Patlama nedeniyle daha önce ‘Görevi Kötüye Kullanmak’tan 14 polise açılan davanın görüldüğü, Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 3’üncü sınıf emniyet müdürü K. A., komiser A. K., polisler M. S., A. D. ve M. D. hakkında hazırladığı iddianameyi kabul etti. İddianamede, 5 sanık polise ‘Görevi Kötüye Kullanmak’tan ayrı ayrı 3’er ay ile bir yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi önündeki çöp kutusunda meydana gelen patlama bölgesinde güvenlik önlemi almakla görevli 3’üncü sınıf emniyet müdürü K.A., komiser A. K., polisler M. S., A. D. ve M. D.’nin “çöp kutularında gerekli arama faaliyetlerinde bulunmadıkları” tespitine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

HDP’nin 5 Haziran 2015’te düzenlediği seçim mitingine DAEŞ tarafından saldırı düzenlenmişti. Çöp kutusu ve elektrik trafosu panosuna koyulan bombaların infilak ettirilmesiyle yaşanan saldırıda, 5 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştır.

Daha sonra yürütülen soruşturmada, saldırının DAEŞ üyesi ve asker kaçağı  Orhan Gönder tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştı. Gönder’in kaldığı otelde Genel Bilgi Taraması (GBT)’ndan geçirildiği ve hakkında işlem yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

Olaya ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada sonucu, patlamanın olduğu Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde güvenliği sağlamakla görevli 14 polisin yeteri kadar etkin güvenlik önlemi almadığı gerekçesiyle 14 polis hakkında dava açılmıştı.

‘İHMAL NEDENİYLE SALDIRI ÖNLENEMEDİ’

Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesince açılan davanın iddianamesinde şu tespite yer verilmişti: “Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün 04/06/2015 tarih ve 2674 sayılı yazılı emri ile miting alanı ve çevresinde patlayıcılara karşı arama görevi verilmesine ve tedbir alınılmasının istenmesine rağmen, şüphelilerden üçüncü sınıf emniyet müdürü K. A.’nın, komiser A. K’.nin, polis memurları M. S., A. D. ve M. D.’nin, patlayıcının olay öncesinde saklandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama faaliyetinde bulunmadıkları. Şüphelilerden dördüncü sınıf emniyet müdürü F. D. ve komiser M. A. C.’nin Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde tedbir almadıkları, ikinci sınıf emniyet müdürü şüpheli M. İ. Y’nin miting alanında emniyet tedbirlerinden sorumlu müdür olarak yetki ve sorumluluğunda bulunan emniyet tedbirlerinin alınması hususunda ihmalkar davrandığı, bu kapsamda şüphelilerin suç tarihinde görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal göstermeleri neticesinde terör eyleminin önlemediği, bu suretle üzerlerine atılı bulunan ihmal suretiyle ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçunu işlediklerinin anlaşılmıştır.”

Bu haber 819 kez okundu.
Diyarbakır - 15:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.